BHP podczas pracy zdalnej.

Pracując zdalnie,

pamiętajmy o higienie pracy przy komputerze.

1. Uczeń powinien dysponować stałym miejscem przeznaczonym do nauki, co ma wpływ na koncentrację uwagi.
  2. Zanim dziecko zasiądzie do nauki, warto zadbać, by nic go nie rozpraszało: wyłączyć telewizor, radio, zamknąć drzwi do pokoju. Im mniej będzie dookoła rozpraszających bodźców, tym lepiej. W pomieszczeniu, w którym dziecko się uczy, powinna panować CISZA.
  3. Uczeń powinien mieć swój kącik do nauki, najlepiej z własnym biurkiem, komputerem i krzesłem przystosowanym do wzrostu.
  4. Ważne jest też, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie. Światło powinno padać z lewej strony, gdy dziecko jest praworęczne, a z prawej, gdy dziecko jest leworęczne. Nie może odbijać się na ekranie monitora.
  5. Oświetlenie elektryczne nie powinno być zbyt słabe, nie może też być zbyt jaskrawe.
  6. Na biurku powinien panować porządek - znajdować się na nim powinny tylko rzeczy aktualnie potrzebne do nauki.
  7. Bezpieczna dla wzroku odległość od ekranu to 40-70 cm.
  8. W czasie pracy przy komputerze należy zachowywać prawidłową postawę ciała.
  9. Uczniowie powinni korzystać tylko ze stron, materiałów, aplikacji, komunikatorów poleconych przez nauczycieli.
  10. Po godzinie pracy przed komputerem należy zrobić przerwę 5-10 minut. Przerwy warto wykorzystać na gimnastykę.
  11. Podczas przerwy wskazana jest zmiana otoczenia.
  12. Pomieszczenie, w którym dziecko pracuje, należy jak najczęściej wietrzyć.
  13. Należy pamiętać o gimnastyce palców i nadgarstków np. strzepnięcie dłoni.
  14. Należy ustalić z dzieckiem rytm dnia, co wpłynie na efektywność nauki.
  15. Należy ograniczać czynniki zakłócające naukę, np. korzystanie przez uczniów z innych form rozrywki w czasie przerw na naukę (gry, inne portale, filmy).
  16. Im bardziej RODZICE wspierają dziecko w nauce, tym lepsza jest atmosfera do uczenia się.
  17. Rodzice powinni być gotowi do pomocy, jeśli dziecko tego potrzebuje. Gdy uczy się, należy dyskretnie sprawdzać, czy rzeczywiście to robi.
  18. Rodzice powinni sprawdzać, czy dziecko odrobiło wszystko, co było zadane oraz czy zadania wykonane są prawidłowo.
  19. Nigdy nie zapominajmy o jeszcze jednym potężnym narzędziu. Pochwała za odrobione lekcje skutecznie dodaje dziecku skrzydeł i motywuje do dalszej pracy.
  20. Nauczyciele, przesyłając uczniom zadania, powinni pamiętać  o dostosowaniu ich do liczby godzin danego przedmiotu w tygodniu. Ćwiczenia nie mogą być zbyt dużym obciążeniem dla uczniów.

Pracując zdalnie, pamiętajmy o bezpieczeństwie w sieci.

1. Należy upewnić się, czy domowa sieć internetowa  jest chroniona hasłem.
  2. Pamiętaj o tym, aby zawsze korzystać z aktualnego programu antywirusowego
    – wybieraj oprogramowania, które są sprawdzone. Warto również na bieżąco i regularnie skanować komputer pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania.
  3. Twórz bezpieczne, skomplikowane hasła – nie wybieraj tych, które są łatwe do odgadnięcia. Zadbaj o to, aby mieć inne hasło do każdego portalu i profilu, dzięki temu nawet w sytuacji, kiedy Twoje hasło do jednego miejsca zostanie wykradzione, inne hasła pozostaną bezpieczne. Warto również korzystać ze specjalnych generatorów haseł, które pozwalają na stworzenie długich, bardzo skomplikowanych haseł zabezpieczających.
  4. Nie podawaj w Internecie żadnych prywatnych danych – unikaj wszelkich  serwisów, wymagających podania numeru PESEL, adresu, nazwiska czy numeru telefonu.
  5. Unikaj pobierania plików z niepewnych źródeł, weryfikuj źródła informacji.
  6. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail, nie pobieraj załączonych w nich plików oraz nie wchodź na strony z linków w takich wiadomościach, ponieważ mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie.
  7. Unikaj nawiązywania relacji z osobami, których nie znasz – jeśli ktoś obcy zaprasza Cię do znajomych na portalu społecznościowym, bezpieczniej będzie odrzucić takie zaproszenie.
  8. Dokładnie przemyśl, zanim pozwolisz aplikacji na uzyskanie dostępu do Twojej lokalizacji czy treści w telefonie, ponieważ w ten sposób udzielasz zezwoleń na dostęp do wielu informacji. Warto najpierw zapoznać się z regulaminem
    i dokładnie sprawdzić, co akceptujesz.
  9. Bądź odpowiedzialny. Szanuj cudzą własność. Nie podpisuj się pod nie swoimi  wypowiedziami i pracami.
  10. Twórz kopie zapasowe informacji, na których ci zależy, aby ich nie utracić w przypadku awarii urządzenia.
  11. Zgłaszaj nadużycia zaufanej osobie dorosłej, administratorowi strony, rodzicom lub właściwym portalom.

Bannery boczne